Oświadczenie Woli

10 listopada, 2023 * olahola
Hej! Dzisiaj trochę krócej niż zwykle. Podsumowaniem ostatniego posta, w którym przedstawiłam statystystyki dotyczące transplantacji w Polsce będzie krótka pogawędka o Oświadczeniu Woli. Jednak przed tym dla sprostowania, bo zauważyłam że nie wybrzmiało ostatnio:

Źródło: Biuletyn Poltransplantu 2023

Liczba przeszczepień nerki w 2022 roku wyniosła łącznie 850. W tym 777 od DD- Dawców Zmarłych, oraz 73 od LD- Dawców Żywych. Niestety nerka nie trzustka, nie można wpisać się na listę żywych dawców ot tak. A, że nerki mamy dwie, ciekawe czy można byłoby dostosować prawo do takiej inicjatywy? Aktualnie żywym dawcą może zostać członek rodziny biorcy, osoba z bliskiego otoczenia lub trzecią możliwością jest przeszczep krzyżowy. W następnych wpisach pokrótce scharakteryzuję co to właściwie znaczy:)

Przechodząc do meritum:

Źródło: Poltransplant

Oświadczenie Woli ma charakter informacyjny. Właśnie dlatego zachęcam wszystkich do poruszenia tego tematu ze swoimi bliskimi, ponieważ w szpitalach lekarze konsultują się z rodziną jakie było Wasze życzenie w kwestii dawstwa organów. Warto przedstawić swoje zdanie, jak i upewnić się jaka jest wola Waszych bliskich. Z poprzedniego postu dowiedzielicie się, że zakres wieku dawców sięga od 1 miesiąca do nawet 83 lat. To moim zdaniem świadczy, o tym że nigdy nie jest za późno (ani za wcześnie?) na taką rozmowę. Poniżej załączam link do wzoru Oświadczenia Woli, który możecie dodatkowo trzymać w portfelu:)
https://www.poltransplant.pl/Download/ow_form_2010.pdf

Trzymajcie się.
Olahola xo
Podziel się swoimi przemyśleniami

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments