Polska transplantologia w liczbach

3 listopada, 2023 * olahola
Cześć! Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj trochę w innej formie. Pokażę Wam dane liczbowe dotyczące transplantologii w Polsce. Dużo łatwiej będzie nam sobie wyobrazić skalę zjawiska, gdy zamiast pojedynczej oliholi będziemy mieli przed oczami liczby, które pozwalą zobaczyć szerszą perspektywę. Skupię się na transplantacji nerek, ale podaję źródła więc można tam zajrzeć, albo zasugerować żebym w następnych wpisach pokazała więcej wykresów:)

Zacznijmy od liczby osób dializowanych w Polsce do końca 2021: 19 416


Źródło: Raport o stanie leczenia nerkozastępczego w Polsce 2021- Michał NOWICKI Klinika Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Redaktor Naczelny Nefrologii i dializoterapii polskiej; Nefrologia i dializoterapia polska • 2021 • 25 • Numer 4


Przewlekła choroba nerek (PChN) jest uważana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Oczywiście dializy dotyczą pacjentów w finalnym stadium, jednak badania na skalę światową wskazują na 9-15% występowania tej choroby w populacji. Wrzucam jako ciekawostkę, a dla niektórych motywację do pójścia na badania:)

Zobaczmy na przykładzie 2022 roku ile średnio przybywa (w ciągu roku) pacjentów na Krajowej Liście Osób Oczekujących (KLO) na przeszczepienie nerki: 1111. Ważne: poniższa liczba nie jest równoważna z liczbą osób dializujących się, są to osoby które ukończyły wszystkie badania pozwalające zostać zatwierdzonym biorcą.

Źródło: Biuletyn Poltransplantu 2023

Dla porównania rok 2021:

Źródło: Biuletyn Poltransplantu 2022

Ale zaraz zaraz… Wyłapałam tutaj pewną nieścisłość.

Z powyższych wynika, że:
– Na koniec 2021 na aktywnej liście były łącznie zakwalifikowane 984 osoby + 1111 nowych osób w 2022 = 2095 osób -tyle powinno być na koniec 2022 roku na KLO
– 2095 – (777+73) przeszczepów w 2022 = 1245 osób na KLO na koniec 2022 

Jednak:
– 1245 osób, które “powinny być” na KLO – 1119 osób, które są w rejestrze wg Biuletynu  = 126 ???? 

Skąd wynika ta różnica? Dzięki pomocy niezawodnej Agnieszki (tak tak, zasłużyłaś już na indywidualne podziękowania!) doszłyśmy do pewnych wniosków. Mniejsza liczba osób zakwalifikowanych może wynikać z:
– Tymczasowego wykluczenia z aktywnej listy
– Przeterminowane badania (aby być aktywnym na KLO trzeba mieć wszystkie badania aktualizowane co rok
wszelkie opóźnienia powodują usunięcie z listy)
– Operacja (przechodząc operację /np. przeszczep przy którym nerka sie nie przyjęła/ w trakcie bycia aktywnym na KLO, zostaje się z niej wykluczonym na 3 miesiące)
– Trwałej dyskwalifikacji ze względu na inne schorzenia 
– Wycofanej zgody na przeszczepienie (np. aspekt psychologiczny, choroba nowotworowa)
– Śmierć

Poniżej tabela, która potwierdza nasze przypuszczenia 🙂

Źródło: Biuletyn Poltransplantu 2021

Inne ciekawe wyniki, które warto pokazać to ilość rzeczywistych zmarłych dawców, oraz rozpiętość ich wieku:

Źródło: Biuletyn Poltransplantu 2023

Jak widzimy covid miał negatywny wpływ na ilość dawców, jednak tendencja jest wzrostowa i mam nadzieję że taka pozostanie:) 

Na dziś to tyle. Nie ukrywam, że zostawiłam sobie kilka ciekawych wyników na przyszłość (np. jak Polska wypada na tle świata w ilość wykonywanych transplantacji czy co może wykluczyć dawcę nawet po wyrażeniu zgody). Naprawdę dobrze pisało mi się ten post. Trochę dlatego, że spodziewałam się gorszych wyników, a trochę dlatego że fajnie jest wyjść poza podstawową wiedzę pacjenta. Jednak moją główną motywacją było pokazanie Wam, że orzeczenie woli czy rozmowa z bliskimi na temat dawstwa organów ma znaczenie. Macie realny wpływ na czyjeś życie… I to taki naprawdę pozytywny. Jak pokazałam nie jest za wcześnie czy za późno na taką rozmowę. Daj życie po życiu:)

Trzymajcie się.
Olahola xo
Podziel się swoimi przemyśleniami

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments