Pożegnanie z dializami

6 sierpnia, 2024
*
olahola
Wakacje, wakacje iiii… po wakacjach? Nie do końca. Pierwszy wyjazd po przeszczepie nerki pomimo, że uprzedzony był dużymi wątpliwościami i stresem, finalnie okazał się strzałem w dziesiątkę. Ale żeby ruszyć do przodu, “nabrać wiatru w żagle” potrzebuję odciąć się od etapu dializ. To ile się dowiedziałam o sobie, ile rzeczy się nauczyłam, ile kroków do przodu zrobiłam- to i tak zostanie ze mną. 

Po prostu trzeba zmienić sposób myślenia

Z dotychczasowego- “jak będę mogła to…”, na: “to już ten czas, zaczynamy działać”. Jednocześnie nie nakładam na siebie presji. Trochę na końcówce dializ już byłam spięta, że mija czas, że coś mnie omija, że stoję w miejscu. Tylko, że to do niczego nie prowadziło oprócz blokowania się. Więc teraz chce robić wszystko tak jak czuję. A dlaczego wiem, że to mnie zaprowadzi w fajne miejsce? Bo (mimo wszystko trochę nieświadomie) podczas dializ miałam czas ze sobą pobyć. Bardzo bym chciała żeby wybrzmiało z tego wpisu, że z dializ można zaskakująco dużo wyciągnąć. Nie musisz albo nawet nie możesz nakładać na siebie presji działania, ale to nie znaczy, że jesteś stratny. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowego stylu życia. Nie da się uciec od zmiany jakie dializy wprowadzają w życie. Nowa dieta, brak sił, co dwa dni wizyta w szpitalu. ALE… 

Po odpowiednim dla Ciebie czasie, kiedy dializy staną się nową codziennością- zacznij działać

Wróć na normalne tory, dostosuj swoją nową codzienność do życia przed dializami. Dializoterapia może trwać kilka miesięcy do kilku lat. Szkoda tracić cały ten czas na żałobę za starym stylem życia. Od czego zacząć? 

Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym. Zapytaj czym są dializy, na czym polegają, z czym się wiążą. Im więcej będziesz rozumiał, tym łatwiej będzie Ci zaadaptować się do nowej rzeczywistości. Dopytaj o dietę, ilość spożywanych płynów, jak będziesz się czuł po dializach i jak będzie zmieniał się Twój organizm podczas dializ.

Jeżeli przygotowujesz się do przeszczepu zapytaj lekarza jaki jest plan działania: 
1) Omów plan leczenia
2) Dowiedz się jakie badania musisz wykonać, aby zostać wpisanym na listę osób oczekujących 
3) Zapytaj kiedy będziesz mógł rozpocząć cały proces przygotowań do przeszczepu
4) Skonsultuj czy jest możliwość wykonania części badań w szpitalu na 2-3 dniowej wizycie w szpitalu (ta opcja umożliwia Ci szybsze wykonanie wielu badań)
5) Uzbrój się w cierpliwość

Przypominaj o sobie. Szukaj rozwiązań- jeśli masz możliwość szukaj terminów w placówkach prywatnych, jeśli nie- szukaj terminów na NFZ w różnych placówkach. Zapisuj sobie daty wykonania każdego z badań, tak aby zdążyć je powtórzyć przed upłynięciem roku.

Jeżeli zaczynasz dializy– życzę Ci dużo siły, cierpliwości i jak najszybszego zaadaptowania się do nowej sytuacji.
Jeżeli ktoś z Twoich bliskich rozpoczyna dializoterapię– dajcie tej osobie czas. Jest to naprawdę duża zmiana i każdy może to przeżywać na swój sposób. Jednocześnie częstsze pobyty w szpitalu nie czynią z tej osoby tylko pacjenta. Cały czas będzie Twoim przyjacielem, kumplem, siostrą/ bratem, rodzicem czy dziadkiem.


W razie pytań co do procesu przygotowania do przeszczepu, czy jakichś „dializowych” podpowiedzi- piszcie;)

Trzymajcie się,
Olahola xo


Informator o Terminach Leczenia na NFZ- https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/# 
Podziel się swoimi przemyśleniami…

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Mama
1 miesiąc temu

Duma to pierwsze co mam w głowie a KOCHAM mam w sercu❤️